تبلیغات
فرهنگ

فرهنگ
اگر شما فرهنگ را هدایت نکنید فرهنگ شما را هدایت می کند 
قالب وبلاگ
جستجوی مطالب وبلاگ
نظر سنجی
قرائت کدامیک از قاریان زیر را بیشتر میپسندید(امکان انتخاب بیش از یک گزینه وجود دارد)با گذران شب و روز؛ ماه‌ها و سال‌های متوالی شكل می‌گیرند. خواه ناخواه ایام و اوقات سپری می‌شوند. اما آنچه در این میان حائز اهمیت است نحوه سپری شدن آنهاست. كوله‌باری مملو از دستاوردهای مادی و معنوی حاصل بهره‌مندی از زمان و فرصت‌هاست. 
بهره‌مندی هرچه بیشتر از اوقات؛ زندگی پربارتری برای افراد رقم خواهد زد. عمری كه حاصلش زندگی سعادتمندانه دنیوی و توشه پربار اخروی است؛ گذرانش به دور از تلخی و افسوس است. اما گاه در این بین افراد چنان بهره‌ای از حیات مادیشان می‌برند كه گویی هزاران هزار سال در دنیا زیسته‌اند. چرایی این امر را می‌توان در ویژگی‌های برخی ایام یافت. اوقاتی كه عظمت و شرافت ویژه آنها را از سایر زمان‌ها متمایز کرده است. 
 گرامیداشت این لحظات نقش بسزایی در پیشبرد معنوی افراد داراست. شب‌های قدر نمونه‌ای از این اوقات گرانبهاست كه ویژگی‌های منحصر به فردش آن را از سایر اوقات متمایز گردانیده است. شب‌هایی تا بدین اندازه عظیم و گرانسنگ كه سوره‌ای مستقل در كلام‌الله مجید را به خود اختصاص داده‌اند. در این نوشتار به بیان پاره‌ای از خصوصیات این شب‌های گرانقدر و عزیز در بیان معصومین (ع) خواهیم پرداخت. بهره‌گیری از كلام نورانی خداوند متعال و هادیان امتش، تنها راه كسب معرفت نسبت به این شب‌های گرانقدر است. برخی ویژگی‌های لیالی قدر در كلام‌الله مجید و احادیث ارزشمند معصومین (ع) شامل موارد زیر است: 
1- شبی برتر از هزار ماه
خداوند متعال در آیه سوم سوره مباركه قدر، شب قدر را برتر از هزار ماه می‌خواند و می‌فرماید: «لیلةُ لیلةُ الْقدْرِ خیرٌ مِّنْ ألْفِ شهْرٍ » (سوره قدر آیه 3)؛ شبِ قدر از هزار ماه ارجمندتر است. 
اما برای درك چگونگی برتری این ماه از برتری هزار ماه، نیازمند توضیح و تبیین از سوی معصومین (ع) هستیم. آنچه در كلام معصومین (ع) در این باره آمده؛ آن است كه شب قدر برتر از هزار ماه است چراكه عمل نیك و خیر در آن شب برتر از عمل نیك در هزار شب است. در واقع پاداش و بركات عمل نیك در شب قدر از پاداش عمل نیك در هزار شب برتر و والاتر است. 
2 - نزول ملائكه و روح در این شب‌ها
شب قدر شبی متفاوت از میان تمام شب‌های سال است. شبی كه در آن شب درهای آسمان به سوی زمینیان گشوده خواهد شد و آسمانیان در آن شب به سوی زمین فرود می‌آیند. همان‌گونه كه خداوند در آیه چهارم سوره مباركه قدر می‌فرماید: «تنزّلُ الْملائِكةُ والرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ ربِّهِم مِّن كُلِّ أمْرٍ» (سوره قدر آیه 4)؛ در آن [شب‏] فرشتگان، با روح، به فرمان پروردگارشان، براى هر كارى [كه مقرّر شده است‏] فرود آیند. 
اما آنچه در توضیح و بیان روح در روایت وارد از امام صادق (ع) آمده آن است كه روح از جبرئیل بزرگ‌تر است و او از ملائكه نیست در حالی كه جبرئیل از ملائكه الهی است و برای این مدعا به عبارت قرآن توجه داده‌اند كه در آن ملائكه و روح جداگانه ذكر شده‌اند در حالی كه اگر این دو از یك سنخ بودند نیاز به ذكر جدا نبود. (1) پس در آن شب عزیز ملائكه برای انجام رسالتی كه به‌دوش دارند كه در واقع همان تدبیر امور است به سوی زمین فرود می‌آیند. 
3- شبی كه تا سپیده‌دم ایمن است
سید الساجدین امام زین‌العابدین (ع) این شب را شبی ایمن و خجسته تا سپیده‌دم خوانده‌اند: «دایم الْبركةِ إِلى طُلُوعِ الْفجْرِ على منْ یشاءُ مِنْ عِباد (2)؛ آن شب ایمن و پیوسته خجسته است تا دمیدن سپیده» و لازمه این ایمنی آن است كه درهای نقمت و عذاب الهی در این شب بسته شود و حیله شیاطین موثر نیفتد. چنانكه رسول خدا (ص) در این باره فرموده‌اند: «ان الشیطان لا یخرج فی هذه اللیلة حتى یضی‏ء فجرها، و لا یستطیع فیها ان ینال أحدا بخبل‏ أو داء أو ضرب من ضروب الفساد، و لا ینفذ فیه سحر ساحر (3)؛ پیامبر خدا (ص): شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا آنكه سپیده‌اش تابان شود و در آن شب، او نمی‌تواند كسی را فلج یا دردمند سازد، یا فسادی بر كسی وارد آورد. و در آن جادوی هیچ جادوگری كارگر نمی‌شود. 
4- رقم خوردن مقدرات سالانه در این شب
همان‌گونه كه اكثر مفسرین بیان داشته‌اند مقصود از قدر اندازه‌گیری است و این شب، قدر نام نهاده شده چرا كه مقدرات هر سال در این شب‌ها رقم می‌خورد. در واقع حوادثی كه از این شب قدر تا شب قدر سال بعد رخ خواهد داد در این شب مشخص خواهد شد از اینرو شب قدر هر سال، به اعتبار رقم خوردن حوادث سال آینده و اتمام حوادث سال گذشته آغاز سالی جدید خواهد بود. به همین دلیل در اعمال این شب، شب زنده‌داری و دعا و مناجات با خداوند یكتاست و از این‌رو احیای این شب‌ها بسیار سفارش شده است. بدین سبب نبی مكرم (ص) می‌فرمایند: « عنِ النّبِی ص أنّهُ قال‏ منْ أحْیا لیلة الْقدْرِ حُوِّل عنْهُ الْعذابُ إِلى السّنةِ الْقابِلة. (4)؛ كسی كه شب قدر را زنده بدارد، عذاب تا سال آینده از او روی می‌گرداند». 
در این نوشتار تنها به پاره‌ای از ویژگی‌ها و خصوصیات شب‌های قدر پرداخته شد. به واقع تنها با استمداد از پیشوایان دینی و كلام‌الله مجید؛ می‌توان به شناختی نسبی درباره لیالی قدر دست یافت زیرا درك عظمت و بزرگی این شب‌ها از توان بشری خارج است و بدون استمداد از بزرگان دینی دستیابی به معرفت این شب‌ها برای ما میسر نیست.طبقه بندی: مذهبی،
[ دوشنبه 15 تیر 1394 ] [ 02:58 ق.ظ ] [ سید وحید حسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از میان مقولاتی مانند فرهنگ، امنیت، اقتصاد و سیاست، کدامیک اولویت دارد؟ برای جامعه ای که قرار است با نظام حکومتی دینی اداره شود بسیار مهم است. این پاسخ است که می تواند نقشه راه را برای هر حکومتی ترسیم کند و البته برای یک نظام اسلامی نقش و اهمیت بیشتری دارد.
بدون آنکه با بررسی تعاریف گوناگون فرهنگ وقت گذرانی کنیم، مستقیماً به سراغ نقش فرهنگ در زندگی فردی و اجتماعی می رویم. در این وادی، مجموعه بینش ها و کنش ها را می توان فرهنگ نامید، مجموعه ای که بستری می شود برای رشد آگاهی عمومی و التزام عملی آحاد مردم به مقررات اجتماعی.

با این تعریف، راحت می توان گفت فرهنگ برای جامعه همانند خونی است که در رگ های بدن جریان دارد. همانگونه که خون، اندام ها را به تحرک وامی دارد و چگونگی خون در چگونگی کارکرد بدن نقش مستقیم دارد، فرهنگ نیز اندام های جامعه را به تحرک وامیدارد و ضعف و قوت آن در ضعف و قوت اقتصاد، امنیت، سیاست و اخلاق جامعه اثرگذار است. بدین ترتیب، پاسخ سؤال مورد نظر اینست که فرهنگ باید در اولویت باشد.

هدف از آوردن این مقدمه، یادآوری این واقعیت تلخ است که جامعه اسلامی و انقلابی ما علیرغم اینکه از یک نظام حکومتی دینی برخوردار است، متأسفانه هیچگاه برای فرهنگ اولویت قائل نشده و مقوله فرهنگ همواره مورد غفلت بوده است. از صبح پیروزی انقلاب اسلامی، تعابیری مانند "انقلاب ارزش ها" و "انقلاب فرهنگی" از زبان امام و سایر بزرگان در توصیف انقلاب اسلامی شنیده ایم، اما هرگز در عمل برای مقوله "فرهنگ" اولویت قائل نشده ایم. اگر فرهنگ در اولویت قرار گیرد، اقتصادی سالم، امنیتی پایدار و سیاستی مبتنی بر اصول خواهیم داشت. زیرا فرهنگ برای سایر مقولات بسترسازی می کند و راه را برای جریان یافتن سالم آنها هموار می نماید.

شاید در قالب دیگری بتوان یک جامعه با فرهنگ را جامعه ای مقرراتی، قانون گرا و اخلاق مدار معرفی کرد. به عبارت روشن تر، اگر مردم یک جامعه با فرهنگ باشند، در برخوردهای اقتصادی بر مبنای قانون و اخلاق عمل می کنند و مفاسد اخلاقی از آن جامعه رخت برمی بندد، در بخش های امنیت و سیاست نیز همه چیز برمبنای صداقت به پیش خواهد رفت و همواره اخلاق، محور رفتارها خواهد بود. قضاوت نیز از فرهنگ تأثیر می گیرد و در یک جامعه با فرهنگ علاوه بر اینکه قضات، وظیفه قانونی خود را به درستی انجام می دهند، اصولاً خصومت ها کاهش می یابد و حتی خود مردم بدون نیاز به دستگاه قضائی به رفع خصومت اقدام می کنند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، متأسفانه هیچگاه فرهنگ در اولویت نبوده و دولت ها به سایر مقولات بیشتر توجه کردند. بعضی دولت ها به دلیل درگیر بودن با جنگ و بازسازی، فرصت و امکان توجه جدی به فرهنگ را نداشتند و بعضی دیگر به ویژه در سال های اخیر، بداخلاقی را جایگزین اخلاق و فرهنگ کردند و به همین جهت، بی قانونی، مفاسد اقتصادی و تفرقه و بی اعتمادی نسبت به همدیگر در جامعه افزایش یافته است. آنچه از اینها نگران کننده تر است، سوءاستفاده معاندان از فضای پدید آمده است که در قالب های مختلف بی بندوباری، پشت پا زدن به احکام دینی و زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات جلوه گر می شود.

در بررسی عوامل پدید آمدن این وضعیت، علاوه بر اولویت قائل نشدن برای فرهنگ، ضعف سکان داران فرهنگ کشور را نیز باید عامل مهمی دانست. سوگمندانه باید اعتراف نمائیم که متولیان بخش های فرهنگی کشور عموماً از ضعیف ترین ها انتخاب شده اند. شاید دخالت داشتن گرایش های سیاسی و فقدان نگاه اولویت بخشی به فرهنگ از عوامل اصلی گماردن ضعفا بر عرصه فرهنگ باشد. فرهنگ اگر قرار باشد در اولویت قرار بگیرد، باید حداقل دو اقدام جدی صورت بگیرد؛ یکی تخصیص بودجه کافی و دیگری، که مهم تر است، گماردن متولیان قوی.

ضعف متولیان فرهنگ موجب می شود به امتیازخواهان باج و امتیاز بدهند و این اقدام را برای خود یک وجه مثبت به حساب آورند. در بخش هنر نیز متولیان ضعیف، بدون برنامه پیش می روند و هرگز به نقطه مطلوب نمی رسند. در بخش کتاب، یک روز ممیزی را لازم و ضروری می دانند، یک روز آن را رد می کنند و روز دیگر دچار بلاتکلیفی می شوند. جلب همکاران قوی چیزی است که هرگز نمی توان از متولیان ضعیف فرهنگ انتظار داشت. افراد ضعیف، در مقابل کسانی یا مجموعه هائی که می خواهند عوامل خود را به آنها تحمیل کنند منفعل می شوند و قدرت و جسارت "نه" گفتن به آنها را ندارند. اینها بخشی از عوارضی هستند که از ضعف مدیریت های فرهنگی ناشی می شوند و به فرهنگ کشور ضربه می زنند.

تعدد دستگاه هائی که خود را متولی فرهنگ می دانند نیز از مشکلات بخش فرهنگی و از عوامل رکود و گاهی عقبگرد فرهنگی است. فرهنگ در کشور ما فرماندهی واحدی ندارد و همین امر موجب دوباره کاری ها، خنثی کردن کار همدیگر و صرف بودجه های کلان بدون دستاورد قابل توجه می شود. این ضعف، بارها به مسئولان نظام یادآوری شده ولی نه تنها برطرف نگردیده بلکه همچنان شاهد افزوده شدن بر تعداد متولیان فرهنگی هستیم.

رسانه ملی، که رساترین صدا برای اشاعه فرهنگ می تواند باشد، در مواردی نقش خنثی کننده دستاوردهای فرهنگی را ایفا می کند. برخورد متولیان فرهنگی کشور با مطبوعات و سایر رسانه های نوشتاری، چه از نظر مادی و چه از نظر حمایت های معنوی نه تنها ضعیف بلکه بازدارنده است. تبعیض در پرداخت یارانه های قانونی و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای با رسانه های مکتوب، زمینه ای برای رشد این رسانه ها باقی نگذاشته است. کوتاهی در انجام وظیفه قانونی که برخورد متولیان فرهنگی با مطبوعات بداخلاق، اتهام پراکن و قانون شکن را مقرر می دارد، یکی دیگر از عوارض ضعف مدیران فرهنگی است که موجب وارد شدن لطمات شدیدی به فرهنگ کشور شده است.

راه حل این مشکلات و آنچه موجب تقویت فرهنگ خواهد شد، عبارتند از تجمیع مراکز متعدد فرهنگی، ایجاد وحدت رویه در برخوردهای فرهنگی، بالا رفتن حساسیت مسئولین نظام نسبت به فرهنگ، اولویت بخشیدن به مقوله فرهنگ به عنوان اصل و پایه سایر مقولات و سپردن بخش فرهنگی به افراد قوی، مستقل و شجاع. اما آیا گوش شنوائی وجود دارد که این مرثیه را بشنود و آیا اراده قاطعی وجود دارد که درصدد نجات دادن فرهنگ از مظلومیت و انزوا باشد؟

برای ارتباط با ما جهت امور قرانی با این شماره تماس حاصل فرمایید:09131266381
سید وحید حسینی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد