تبلیغات
فرهنگ

فرهنگ
اگر شما فرهنگ را هدایت نکنید فرهنگ شما را هدایت می کند 
قالب وبلاگ
جستجوی مطالب وبلاگ
نظر سنجی
قرائت کدامیک از قاریان زیر را بیشتر میپسندید(امکان انتخاب بیش از یک گزینه وجود دارد)دکتر خلفی، استاد دانشگاه و دکتر علیرضا مرادی با حضور در برنامه دنیای شیشه‌ای رادیو گفت‌وگو در خصوص تأثیرات فضای مجازی بر مقوله فرهنگ پرداختند.
به گزارش خبرگزاری آریا ،در ابتدای این گفت‌وگو دکتر خلفی با اشاره به اینکه فرهنگ توسط مردم ساخته می‌شود نه دولت ، نقش نخبگان ، عالمان و فرهیختگان در جامعه را محوری توصیف و نقش پیش آهنگی آنها رامهم دانست.
وی همچنین یادآور شد در جامعه ما ، فرهنگ در بستر فضای مجازی یک فرصت مناسب است تا بازنمایی شود و به علت تسهیل و تسریع در ارتباطات بسیاری از آداب ، هنجارها و ارزش‌ها را احیاء کند.
این کارشناس گفت به فرهنگ نباید دستوری نگاه کرد . فرهنگ سازی سیر تدریجی دارد و باید در لایه‌های جامعه آرام آرام نشسته و ساخته شود.
دکتر خلفی افزود اگر نخبگان ، علما و روحانیون در شبکه‌های مجازی باقاعده حضور یابند و آسیب‌ها و مزایا را طرح کنند و محتوا نیز مناسب باشد فرهنگ‌ها ، خرده فرهنگ‌ها و فرهنگ‌های بومی احیاء می‌شود که زنده و سیال است و خلاء ناشی از آسیب‌های اجتماعی که فرهنگ غربی از طریق آن می‌خواهد بر جامعه ما مسلط شود را پر کرده و این تهدید به فرصت تبدیل می‌شود .
دکتر خلفی در بخشی دیگر از سخنان خود اذعان کرد به علت سرعت تکنولوژی و اختلاف سطح تحصیلات والدین و فرزندان ، فاصله‌ای ایجاد شده که والدین نتوانند فرزندان خود را مدیریت کنند . والدین باید رژیم مصرف رسانه‌ای برای خانواده تهیه نمایند که این رژیم به اقتضای سن ، جنس ، تحصیلات و فهم و درکی که افراد از فضای رسانه‌ای دارند متفاوت است .
وی اضافه کرد زمانی نظارت والدین بر فرزندان فیزیکی بود ولی در حال حاضر نظارت مجازی است یعنی فرزند در یک قدمی ماست ولی در دنیای دیگری سیر می‌کند .
این کارشناس حوزه رسانه گفت فیلترینگ مسکن است ولی نمی‌تواند به صورت پایدار اثر مطلوب داشته باشد . باید نگاهمان را از نگاه سخت افزارانه به فیلتر کردن به سمتی هدایت کنیم که هر کس با اصلاح باورها و نگرش خویش فیلتر کننده خودش باشد.
دکتر علیرضا مرادی دیگر کارشناس برنامه در ادامه افزود هر تکنولوژی وقتی وارد یک فرهنگ می‌شود باعث شوک فرهنگی می‌شود که در سال‌های ابتدای ورود آن به کشور مولد آسیب‌هایی است.
وی افزود رابطه دو جانبه بین فضای مجازی و فضای واقعی وجود دارد و برخی فضای مجازی را ادامه فضای واقعی می‌دانند . اگر در فضای واقعی حریم خصوصی به واسطه مکان و زمان تعریف می‌شود در فضای مجازی به واسطه فضاست.
دکتر مرادی گفت چون در فضای مجازی با بدن و زمان و مکان مواجه نیستیم نمی‌تواند به این معنا باشد که هیچ‌گونه ارزش یا مسئولیت یا اخلاق در این فضا صدق نمی‌کند .
این کارشناس حوزه رسانه در ادامه یادآور شد فیلترینگ به معنای کامل آن نمی‌تواند راه حل مناسبی برای کاستن از نقاط منفی فضای مجازی باشدو عدم استفاده صحیح از نکات مثبت تکنولوژی‌هاست که برای ما آسیب‌زا بوده است .
وی یادآور شد به دلیل عدم استفاده مردم و مسئولین از ظرفیت‌هایی خود و انتقال آن به فضای مجازی ، این فضا مغفول مانده است .
دکتر مرادی در پایان افزود آگاهی نسبت به تکنولوژی آگاهی نسبت به کنش‌ها و رفتارهای افراد است . فرهنگ‌های مختلف مواجهات مختلفی با تکنولوژی دارند که ما در بسیاری مواقع در خدمت آن هستیم و نتوانسته‌ایم آن را در خدمت خود درآوریم.طبقه بندی: فرهنگی،
[ سه شنبه 11 فروردین 1394 ] [ 03:50 ب.ظ ] [ سید وحید حسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از میان مقولاتی مانند فرهنگ، امنیت، اقتصاد و سیاست، کدامیک اولویت دارد؟ برای جامعه ای که قرار است با نظام حکومتی دینی اداره شود بسیار مهم است. این پاسخ است که می تواند نقشه راه را برای هر حکومتی ترسیم کند و البته برای یک نظام اسلامی نقش و اهمیت بیشتری دارد.
بدون آنکه با بررسی تعاریف گوناگون فرهنگ وقت گذرانی کنیم، مستقیماً به سراغ نقش فرهنگ در زندگی فردی و اجتماعی می رویم. در این وادی، مجموعه بینش ها و کنش ها را می توان فرهنگ نامید، مجموعه ای که بستری می شود برای رشد آگاهی عمومی و التزام عملی آحاد مردم به مقررات اجتماعی.

با این تعریف، راحت می توان گفت فرهنگ برای جامعه همانند خونی است که در رگ های بدن جریان دارد. همانگونه که خون، اندام ها را به تحرک وامی دارد و چگونگی خون در چگونگی کارکرد بدن نقش مستقیم دارد، فرهنگ نیز اندام های جامعه را به تحرک وامیدارد و ضعف و قوت آن در ضعف و قوت اقتصاد، امنیت، سیاست و اخلاق جامعه اثرگذار است. بدین ترتیب، پاسخ سؤال مورد نظر اینست که فرهنگ باید در اولویت باشد.

هدف از آوردن این مقدمه، یادآوری این واقعیت تلخ است که جامعه اسلامی و انقلابی ما علیرغم اینکه از یک نظام حکومتی دینی برخوردار است، متأسفانه هیچگاه برای فرهنگ اولویت قائل نشده و مقوله فرهنگ همواره مورد غفلت بوده است. از صبح پیروزی انقلاب اسلامی، تعابیری مانند "انقلاب ارزش ها" و "انقلاب فرهنگی" از زبان امام و سایر بزرگان در توصیف انقلاب اسلامی شنیده ایم، اما هرگز در عمل برای مقوله "فرهنگ" اولویت قائل نشده ایم. اگر فرهنگ در اولویت قرار گیرد، اقتصادی سالم، امنیتی پایدار و سیاستی مبتنی بر اصول خواهیم داشت. زیرا فرهنگ برای سایر مقولات بسترسازی می کند و راه را برای جریان یافتن سالم آنها هموار می نماید.

شاید در قالب دیگری بتوان یک جامعه با فرهنگ را جامعه ای مقرراتی، قانون گرا و اخلاق مدار معرفی کرد. به عبارت روشن تر، اگر مردم یک جامعه با فرهنگ باشند، در برخوردهای اقتصادی بر مبنای قانون و اخلاق عمل می کنند و مفاسد اخلاقی از آن جامعه رخت برمی بندد، در بخش های امنیت و سیاست نیز همه چیز برمبنای صداقت به پیش خواهد رفت و همواره اخلاق، محور رفتارها خواهد بود. قضاوت نیز از فرهنگ تأثیر می گیرد و در یک جامعه با فرهنگ علاوه بر اینکه قضات، وظیفه قانونی خود را به درستی انجام می دهند، اصولاً خصومت ها کاهش می یابد و حتی خود مردم بدون نیاز به دستگاه قضائی به رفع خصومت اقدام می کنند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، متأسفانه هیچگاه فرهنگ در اولویت نبوده و دولت ها به سایر مقولات بیشتر توجه کردند. بعضی دولت ها به دلیل درگیر بودن با جنگ و بازسازی، فرصت و امکان توجه جدی به فرهنگ را نداشتند و بعضی دیگر به ویژه در سال های اخیر، بداخلاقی را جایگزین اخلاق و فرهنگ کردند و به همین جهت، بی قانونی، مفاسد اقتصادی و تفرقه و بی اعتمادی نسبت به همدیگر در جامعه افزایش یافته است. آنچه از اینها نگران کننده تر است، سوءاستفاده معاندان از فضای پدید آمده است که در قالب های مختلف بی بندوباری، پشت پا زدن به احکام دینی و زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات جلوه گر می شود.

در بررسی عوامل پدید آمدن این وضعیت، علاوه بر اولویت قائل نشدن برای فرهنگ، ضعف سکان داران فرهنگ کشور را نیز باید عامل مهمی دانست. سوگمندانه باید اعتراف نمائیم که متولیان بخش های فرهنگی کشور عموماً از ضعیف ترین ها انتخاب شده اند. شاید دخالت داشتن گرایش های سیاسی و فقدان نگاه اولویت بخشی به فرهنگ از عوامل اصلی گماردن ضعفا بر عرصه فرهنگ باشد. فرهنگ اگر قرار باشد در اولویت قرار بگیرد، باید حداقل دو اقدام جدی صورت بگیرد؛ یکی تخصیص بودجه کافی و دیگری، که مهم تر است، گماردن متولیان قوی.

ضعف متولیان فرهنگ موجب می شود به امتیازخواهان باج و امتیاز بدهند و این اقدام را برای خود یک وجه مثبت به حساب آورند. در بخش هنر نیز متولیان ضعیف، بدون برنامه پیش می روند و هرگز به نقطه مطلوب نمی رسند. در بخش کتاب، یک روز ممیزی را لازم و ضروری می دانند، یک روز آن را رد می کنند و روز دیگر دچار بلاتکلیفی می شوند. جلب همکاران قوی چیزی است که هرگز نمی توان از متولیان ضعیف فرهنگ انتظار داشت. افراد ضعیف، در مقابل کسانی یا مجموعه هائی که می خواهند عوامل خود را به آنها تحمیل کنند منفعل می شوند و قدرت و جسارت "نه" گفتن به آنها را ندارند. اینها بخشی از عوارضی هستند که از ضعف مدیریت های فرهنگی ناشی می شوند و به فرهنگ کشور ضربه می زنند.

تعدد دستگاه هائی که خود را متولی فرهنگ می دانند نیز از مشکلات بخش فرهنگی و از عوامل رکود و گاهی عقبگرد فرهنگی است. فرهنگ در کشور ما فرماندهی واحدی ندارد و همین امر موجب دوباره کاری ها، خنثی کردن کار همدیگر و صرف بودجه های کلان بدون دستاورد قابل توجه می شود. این ضعف، بارها به مسئولان نظام یادآوری شده ولی نه تنها برطرف نگردیده بلکه همچنان شاهد افزوده شدن بر تعداد متولیان فرهنگی هستیم.

رسانه ملی، که رساترین صدا برای اشاعه فرهنگ می تواند باشد، در مواردی نقش خنثی کننده دستاوردهای فرهنگی را ایفا می کند. برخورد متولیان فرهنگی کشور با مطبوعات و سایر رسانه های نوشتاری، چه از نظر مادی و چه از نظر حمایت های معنوی نه تنها ضعیف بلکه بازدارنده است. تبعیض در پرداخت یارانه های قانونی و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای با رسانه های مکتوب، زمینه ای برای رشد این رسانه ها باقی نگذاشته است. کوتاهی در انجام وظیفه قانونی که برخورد متولیان فرهنگی با مطبوعات بداخلاق، اتهام پراکن و قانون شکن را مقرر می دارد، یکی دیگر از عوارض ضعف مدیران فرهنگی است که موجب وارد شدن لطمات شدیدی به فرهنگ کشور شده است.

راه حل این مشکلات و آنچه موجب تقویت فرهنگ خواهد شد، عبارتند از تجمیع مراکز متعدد فرهنگی، ایجاد وحدت رویه در برخوردهای فرهنگی، بالا رفتن حساسیت مسئولین نظام نسبت به فرهنگ، اولویت بخشیدن به مقوله فرهنگ به عنوان اصل و پایه سایر مقولات و سپردن بخش فرهنگی به افراد قوی، مستقل و شجاع. اما آیا گوش شنوائی وجود دارد که این مرثیه را بشنود و آیا اراده قاطعی وجود دارد که درصدد نجات دادن فرهنگ از مظلومیت و انزوا باشد؟

برای ارتباط با ما جهت امور قرانی با این شماره تماس حاصل فرمایید:09131266381
سید وحید حسینی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد